İçeriğe geç →

Beslenme Sperm Kalitesini Nasıl Etkiler?

Beslenme Sperm Kalitesini Etkiler Mi ?

Erkek üreme sağlığı için en önemli konulardan birisi sperm miktarıdır. Sperm sayısının yetersiz olması erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin, sağlığın her yönünde olduğu gibi üreme sağlığı üzerinde de etkisi büyüktür. Kişinin ideal kiloda olması ve sağlıklı beslenme düzenine sahip olması üreme sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Son yıllarda yapılan çalışmalara göre sağlıklı beslenmenin yumurta ve sperm kalitesinde ciddi anlamda olumlu etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Ancak bu besinlerin etkisini gösterebilmesi için sürekli değil düzenli bir şekilde tüketilmesi  gerekir. 

Antioksidan  maddeler; sperm hareketini düzenleyen ve enerji kaynağı olarak kullanılan maddeler içermektedir. Ayrıca sperm gelişiminde ve yapımında rol alan eser element ve vitaminler bulundurmaktadır. Bu nedenle antioksidan açısından bol bol mevsimlik sebze ve meyveler tüketilmeli, endüstriyel ürünlerden uzak durulmalıdır.

Aşırı yağlı veya fastfood gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır, çünkü bu yiyecekler damar tıkanıklığına neden olur ve spermleri besleyen damarları ki bu sebeple de spermleri kötü yönde etkiler. 

A, B1, C, D vitaminleri, arginin, çinko, selenyum gibi içerikler sperm kalitesini arttırmaya yardımcı olur.

Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler ;

 • Muz; içerisinde bulunan bromelain enzimi sayesinde sperm sağlığını, verimliliğini ve sayısını artırmaya yardımcı olur.
 • Tarih boyunca doğurganlığı simgeleyen Nar; sperm kalitesi ve miktarını artırmakta önemli bir rol oynar. İçerdiği antioksidan ve bol miktarda C vitamini sayesinde sperm kalitesini artırır. Hatta ülkemizde yapılan bir çalışmada;  7 hafta boyunca her gün nar suyu içirilen sıçanlarda, sperm hasarını önleyen antioksidan üretiminde artış gözlemlenmiştir.
 • Domates; içerisinde bulunan likopen adı verilen antioksidan sayesinde sperm hareketini ve aktivitesini artırır. Özellikle zeytinyağı ile birlikte tüketimi daha da etkilidir. 
 • Kırmızı et; içerdiği L-Kartinin ve protein sayesinde sperm kalitesini ve verimliliğini artırır. Fakat kırmızı et konusunda dikkat edilmelidir. Yüksek kolesterol  ve hayvansal gıda içermesi sebebiyle çok fazla tüketiminde sperm kalitesini olumsuz yönde etkilendiği bilinmektedir. 
 • Yumurta; içerisinde bulunan aminoasitler üreme sistemini düzenleyen hormonların yapısına katılarak sperm üretiminin sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesini sağlar.
 • Avokado, kuşkonmaz, balık, yulaf, yer fıstığı, badem, soya fasulyesi, ceviz ve süt ürünleri; içerdikleri L karnitin sayesinde sperm kalitesini artırır.
 • Ispanak ve karnabahar; içerdikleri çinko açısından sperm sağlığı için özellikle tüketilmesi gereken önemli besinlerdendir. Aynı zamanda spermlerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için gerekli olan folik asit içerdiğinden dolayı sperm sağlığı, kalitesi ve miktarını olumlu yönde etkiler.
 • Zencefil; çinko bakımından zengin olmakla birlikte sperm sayısını ve hızını artırdığı bilinmektedir.
 • Turunçgillerde bulunan C vitamini oksidatif stresi azaltır ve spermin genetik materyalinin gelişimine katkı sağlar.
 • Fındık ve fıstık; spermin genetik materyalinin olgunlaşmasında önemlidir. Aynı zamanda içerisinde bulunan folik asit sayesinde sinir sistemi oluşumunda önemli rol oynar.
 • Güçlü bir afrodizyak olarak bilinen istiridye sperm sağlığını düzenlemeye yardımcı olur.
 • Yaban mersininin sperm parametrelerinin hepsinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Keçi boynuzu; sperm yumurta etkileşimi sağlayan enzimlerin aktivitesi artıran vitaminler ve çinko içermektedir. Halk arasında da erkek üreme sağlığını artırması için en yaygın kullanılan bitkisel kaynaklardan birisidir.
 • Somon balığı; Omega-3 asitleri açısından zengin besin kaynağıdır.
 • Bitter çikolata;  sperm kalitesini ve sayısını en çok artıran besinlerden bir tanesidir. İçerisinde bulunan L-Arginin HCL adlı bir aminoasit; meni hacmini ve dolayısıyla sperm sayısını önemli ölçüde artırır.
 • Sarımsak; içerdiği bol miktarda selenyum ve B6 vitamini sayesinde sperm arttırıcı besinler arasında yer alır.
 • Sperm sayı ve kalitesini olumlu etkilemenin en basit yolu ise yeterli su içmektir.

 

Yukarıda sperm sağlığını artırmak için önerdiğimiz besinleri düzenli ve aşırıya kaçmadan tüketildiğinde sperm kalitesini, sağlığını ve hareket kabiliyetini artırıcı özellik gösterirler. Doğal yollarla bu besinleri tüketerek üreme sağlığınızı korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Obezitenin Erkek Üreme Sağlığı Üzerine Etkisi

  Erkek infertilitesi ile ilişkili olan en yaygın hastalıkları incelediğimiz serimizde son bölümümüzde obeziteyi mercek altına aldık. Günümüzde obezite ve Devamını Oku

Erkek Üreme Sistemi Hastalıkları 3 – Şeker Hastalığı ve Çölyak

Erkek infertilitesi ile ilişkili olan en yaygın hastalıkları incelediğimiz serimize; Şeker Hastalığı ve Çölyak ile devam ediyoruz. Bu hastalıklar nelerdir, Devamını Oku

Erkek Üreme Sistemi Hastalıkları 2 – Tiroid Bozuklukları ve Klinefelter Sendromu

ERKEK ÜREME SİSTEMİ HASTALIKLARI 2 - Tiroid Bozuklukları ve Klinefelter Sendromu Erkek infertilitesi ile birebir ilişkili olan en yaygın hastalıkları Devamını Oku

Erkek Üreme Sistemi Hastalıkları 1- Varikosel ve İnmemiş Testis

Erkeklerde üreme sağlığı problemlerinin nedenlerini anlamak üzere medikal hikaye özellikle incelenir, çünkü bazı hastalıklar erkek infertilitesi ile birebir ilişkilidir. Bu Devamını Oku

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir