İçeriğe geç →

Düşük Sperm Sayısı Daha Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir Mi?

Genelde erkekler üreme sağlığı konusunda sorun yaşamayacaklarını düşünme eğilimindedirler. Ancak yapılan araştırmalarda, son 40 yıl içerisinde erkeklerde üreme potansiyeli açısından önemli bir role sahip olan sperm sayısında %59, sperm konsantrasyonunda ise %52’lik ciddi bir düşüş olduğu gözlemlenmiştir.  Sperm sayısında ve kalitesinde gerçekleşen bu azalmanın arkasındaki nedenler  tam olarak açıklanamasa da, birçok faktörün etkili olduğu bilinmektedir. Sigara, alkol, stres, beslenme bozuklukları, katkı maddeleri, değişen yaşam koşulları, çevre kirliliği, hareketsiz yaşam bu faktörlerden bazılarıdır.

Erkekler üremeye yardımcı teknik veya tedavilere ihtiyaç duyduklarında uygulanacak ilk adım sperm testidir. Sperm testinde temel olarak; sperm sayısı, sperm hücrelerinin yapısı ve spermlerin hareket kabiliyeteleri değerlendirilir. Sperm kaynaklı problemler genellikle çok az sayıda sperm üretimi olması ya da hiç sperm üretimi olmaması, sperm hareketsizliği, sperm yapısında bozukluklar veya kanallarda tıkanma gibi durumlardır. Gelişen tanı ve tedavi yöntemleri ile bu sorunların büyük bir kısmına çözüm bulunabiliyor. Fakat bu çözümlerin önündeki en önemli engellerden birisi geç farkındalık! Genel olarak yaş ilerledikçe sperm sayısı ve kalitesi sürekli olarak düşmektedir. Halbuki erken tanı ile uygun bir tedavi yöntemi seçilerek problemler çok daha kolay ve hızlı çözülebiliyor. 

Sperm sağlığı bozukluğu nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftler geliştirilen yeni yöntemlerle bebek sahibi olabiliyor. Burada düşük sperm sağlığına neyin sebep olduğu genellikle yeterince araştırılamıyor veya göz ardı ediliyor. Böylece olası bazı hastalıklar da gözden kaçabiliyor. Aslında bilim insanları da endişe edilmesi gereken tek sorunun kısırlık olmadığını, bu durumun birçok sağlık sorunlarının da kanıtı olduğunu savunuyor. Yapılan araştırmalara göre; düşük sperm sayısı olan erkeklerin diyabet veya kanser gibi başka hastalıklara yakalanma olasılığı, sağlıklı erkeklere göre daha yüksek.

İtalya’da yapılan bir araştırmada, sperm sayısı düşük olan kişilerin daha fazla vücut yağına, yüksek tansiyona, yüksek kötü kolesterole ve yüksek trigliserite sahip olma olasılığının daha fazla olduğu gösterildi. Düşük sperm sayısına sahip erkeklerde ayrıca diyabet, kalp rahatsızlıkları ve felç olasılığını artıran diğer risk faktörlerinin olduğu, bunlara ek olarak bu kişilerin diyabete yol açabilecek daha yüksek insülin direnci oranlarına sahip olduğu gösterilmiştir.

Araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan endokrinoloji doçenti Dr. Alberto Ferlin, “Kısır erkeklerin hayat kalitelerini bozan ya da hayatlarını kısaltan sağlık sorunlarına sahip olmaları daha yüksek olasılık. Kısırlık değerlendirmesi sağlık sorunlarını ve hastalığın önlenmesinin sağlanması için eşsiz bir fırsat” dedi.

Unutmamalıyız ki sağlıklı sperm sağlıklı vücutta üretilir. Sperm değerlendirmesi erkeklere, sağlık açısından bir sorunlarının olup olmadığını belirleyerek olası bir problem ihtimaline karşı önceden uyararak; hastalıkların erken tanısı, önlenmesi ve tedavisi için iyi bir fırsat olabilir. Her ne kadar bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor olsa da bizler, üreme sağlığı ile genel sağlığımız arasındaki bağı iyi anlayabilmek adına kendi sağlığımızın daha sıkı takipçisi olmalı ve  üreme sağlığının genel sağlığımızın bir parçası olduğunu kavramalıyız.

Obezitenin Erkek Üreme Sağlığı Üzerine Etkisi

  Erkek infertilitesi ile ilişkili olan en yaygın hastalıkları incelediğimiz serimizde son bölümümüzde obeziteyi mercek altına aldık. Günümüzde obezite ve Devamını Oku

Erkek Üreme Sistemi Hastalıkları 3 – Şeker Hastalığı ve Çölyak

Erkek infertilitesi ile ilişkili olan en yaygın hastalıkları incelediğimiz serimize; Şeker Hastalığı ve Çölyak ile devam ediyoruz. Bu hastalıklar nelerdir, Devamını Oku

Erkek Üreme Sistemi Hastalıkları 2 – Tiroid Bozuklukları ve Klinefelter Sendromu

ERKEK ÜREME SİSTEMİ HASTALIKLARI 2 - Tiroid Bozuklukları ve Klinefelter Sendromu Erkek infertilitesi ile birebir ilişkili olan en yaygın hastalıkları Devamını Oku

Erkek Üreme Sistemi Hastalıkları 1- Varikosel ve İnmemiş Testis

Erkeklerde üreme sağlığı problemlerinin nedenlerini anlamak üzere medikal hikaye özellikle incelenir, çünkü bazı hastalıklar erkek infertilitesi ile birebir ilişkilidir. Bu Devamını Oku

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir